Аудіометрія

 • Аудіометрія

  Що таке аудіометрія?

  Аудіометрія - це процес дослідження гостроти слуху, а також визначення чутливості слухового апарату до звукових хвиль різної частоти.

  Дане дослідження проводить лікар аудіолог-оториноларинголог. Безпосередньо перед процедурою необхідно провести огляд ЛОР органів для виключення супутньої патології - сірчані пробки, отит, наявність утворень), що дозволить точно діагностувати причини приглухуватості. Вимірювання гостроти слуху здійснюється за допомогою спеціальног пристрою - аудіометру.

  За допомогою аудіометрії можна досліджувати як повітряну, так і кісткову провідність. Після проведення процедури фахівець отримує результати у вигляді аудіограми. По ній аудіолог може діагностувати різні порушення слуху і припустити або підтвердити причину цих порушень.

  Види аудіометрії

  В даний час виділяють декілька видів аудіометрії, а саме:

  • тональну;

  • комп'ютерну;

  • мовленнєву.

  Тональна аудіометрія

  При тональній аудіометрії визначається поріг чутливості слуху до звукових хвиль, на різних частотах (від 125 до 8000 Гц). Головним завданням лікаря-аудіолога є визначення того мінімального рівня, який чує його випробуваний, і максимального порога, який є граничним для окремо взятого пацієнта.

  Для проведення тональної аудіометрії пацієнт повинен перебувати в звукоізольованому приміщенні або спеціальній кабіні. Досліджуваний одягає навушники, через які подаються звукові хвилі (сигнали, звуки) різної частоти. У той же час завданням пацієнта полягає в тому, що він має натискати кнопку у відповідь на сигнал (за умови, що він його чує).

  Певні акустичні параметри, які використовуються при роботі обладнання, дозволяють досліджувати кісткову провідність внутрішнього вуха.

  Обстеження здійснюється наступним чином: до голови пацієнта за вухом кріпиться невелике пристосування - кістковий вібратор, який подає вібраційні сигнали. Вони повинні потрапляти прямо у внутрішнє вухо людини, минаючи зовнішнє і середнє.

  Таким чином, тональна порогова аудіометрія дозволяє визначити максимально доступні і комфортні для пацієнта межі звукового діапазону.

  За результатами перевірки складається аудіограма. Вона являє собою графік. На вертикальній осі відзначаються параметри частоти звуку, який подається пацієнтові, а на горизонтальній - мінімальна гучність, яку він почув.

  Аудіограму використовують для виявлення причини зниження слуху і вибору адекватної лікувальної тактики. А також підбору і налаштування слухового апарату, якщо це необхідно.

  Рівні повітряної і кісткової провідності на аудіограмі відзначаються різними лініями. У першому випадку використовується суцільна лінія (повітряна), а в другому - пунктирна (кісткова). Виходячи з побудованого графіка, лікар аудіолог інтерпретує результат і підбере найбільш правильну тактику лікування.

  Комп'ютерна аудіометрія

  У зв'язку з використанням високоточного обладнання комп'ютерна аудіометрія вважається найбільш об'єктивним методом дослідження гостроти слуху.

  Але при цьому комп'ютерна аудіометрія має особливість проведення: пацієнт повинен перебувати в стані сну. До вуха пацієнта кріпиться електрод, що подає різночастотні звукові сигнали. Датчики, розташовані на голові, реєструють реакцію мозку на кожен з сигналів і передають відомості в комп'ютерну систему. Та, в свою чергу, автоматично складає аудіограму..

  Мовленнєва аудіометрія

  Аудіометрія мовленнєва теж дозволяє визначити індивідуальну чутливість пацієнта до звукових хвиль. Мовна аудіометрія вважається найпростішим і найлегшим методом, який не вимагає використання будь-яких інструментів і обладнання. Її проводять за допомогою шепоту або звичайною розмовної мови.

  Показання до призначення аудіометрії

  Обстеження проводиться в наступних випадках:

  • при отосклерозі;
  • при хронічній і гострій приглухуватості;
  • для підбору слухового апарату;
  • при запаленнях в області середнього вуха;
  • ри невриномі слухового нерва;
  • для оцінки ефективності лікування захворювань, що впливають на вуха і слух.


  Протипоказання до проведення даного дослідження відсутні. Процедура переноситься легко навіть маленькими дітьми.

  Як проводять аудіометрію?

  Дослідження досить просте і безболісне. Перед його початком фахівець проведе зовнішній огляд вушного каналу і ознайомиться з вашою історією хвороби. Перед процедурою не слід приймати лікарські препарати і спиртні напої.

  В ході мовного дослідження здорова вушна раковина закривається пальцем або стерильним тампоном. Потім фахівець починає вимовляти різні слова, почувши які людина повинна подати сигнал. При цьому не слід намагатися читати по губах і додумувати сказане.

  Якщо для дослідження використовується аудіометр, то людині надягають навушники. Через них аудіолог передає звукові сигнали, що мають різні частоти. Якщо пацієнт чує їх, то натискає кнопку, а якщо ні - то, відповідно, не робить цього. Таким чином визначається поріг чутливості.

  У будь-якому випадку кожне вухо досліджується по черзі - спочатку одне вухо, потім друге. Акцент лікар буде робити на вусі яке чує гірше, але здорове також може мати незначну втрату слуху.

  Дослідження не триває більше ніж півгодини, не вимагає від людини ніяких зусиль і може проводитися в будь-якому віці.

  Після самого дослідження фахівець докладно розпитає Вас про повсякденне життя і слухові звички. На підставі отриманої інформації, разом з результатами інших досліджень, можна підібрати найбільш підходящий саме для Вас слуховий апарат і визначити його налаштування.

  Для проведення аудіометрії (і зняття аудіограм) в наших центрах використовується сучасне обладнання (аудіометри, імпедансометри) датських фірм Otometrics і Intracoustics, що забезпечує проведення діагностичних досліджень будь-якої складності і створює умови для проведення високоточного слухопротезування.

  Пам'ятайте, що регулярне обстеження слуху дозволить виявити його втрату на самій ранній стадії, адже чим раніше буде виявлена проблема, тим швидше і простіше буде досягнутий кращий результат по її вирішенню.

  Аудіограма

  Аудіограма - це результат аудіометрії, представлений у вигляді графіка, на якому відображається рівень сприйняття звуків пацієнтом. Вона необхідна лікарям для визначення типу і рівня втрати слуху кожного вуха.

  Аудіограму отримують після тонального дослідження. Пороги чутності всіх частот заносяться в графік, який має дві осі:

  • вертикальна - рівень втрати чутливості в децибелах,
  • горизонтальна - частота в герцах.

  Аудіограма містить різноманітні мітки, які застосовуються для того, щоб відрізнити типи зроблених вимірів.

  Для розшифровки графіка слід ретельно проаналізувати криву. Наприклад, у дітей з малою втратою слуху показники в децибелах знаходяться в межах від 20 до 40, із середньою - від 41 до 55, з середньою тяжкістю - від 56 до 70, а з важкою - від 71 до 90. Якщо показник перевищує 90 дБ , то це означає, що у дитини глибока глухота.

  Розшифровка аудіометрії

  Отримана при аудіометрії аудиограмма представляє з себе два графіка, зображені на площині з двома осями координат. Іноді число графіків доходить до чотирьох: на них зображуються для кожного вуха криві повітряної і кісткової провідності. Горизонтальна вісь розбивається на ділення, відповідні частоті сигналу, вираженої в герцах (Гц), вертикальна вісь показує рівень інтенсивності сигналу і виражається в децибелах (дБ). Децибели показують ступінь ослаблення сигналу, яку здатний сприймати слуховий орган пацієнта, виражену в логарифмічній залежності від максимального рівня сигналу.

  Особливістю шкали в децибелах є те, що вісь графіка розташовується вгорі, тобто рівень сигналу зростає вниз. Отже, чим нижче його показник (тобто більше дБ), тим фіксується більше відхилення від норми і пацієнт гірше чує. При поганому слухові ми побачимо на графіках яскраво виражені "провали".

  Розшифрувати аудіограму допоможе лікар-аудіолог. Він визначать поріг сприйняття звуків і зможе локалізувати місце, в якому спостерігається патологія, тим самим вказавши на орган, який призводить до погіршення слуху.

  Обробка результатів

  Розшифровка аудіограми дозволяє з високою точністю визначити ступінь погіршення слуху, а також вид патології, що спровокувала розвиток слухової дисфункції. Як правило, висхідні криві на графіках свідчать про виникнення кондуктивної, а низхідні - нейросенсорної приглухуватості.

  Тип приглухуватості визначають за величиною повітряно-кісткового інтервалу, який являє собою зазор між кривими кісткової і повітряної провідності. Як інтерпретувати результати?

  • якщо точки кривих по всіх частотах лежать в діапазоні від 0 до 25 дБ, це свідчить про відсутність аудіологічних порушень;
  • якщо точки пунктирної кривої лежать в межах нормального діапазону, а суцільної - значно нижче, діагностують кондуктивную туговухість;
  • якщо точки обох кривих практично збігаються, але при цьому знаходяться нижче нормального діапазону, фахівець діагностує нейросенсорної туговухість.

  При відсутності патологій ширина кістково-повітряного інтервалу не повинна перевищувати 10-15 дБ.

  Під час визначення порогу сприйняття на низьких частотах, які перебувають в межах від 125 Гц до 250 Гц, виникає ефект вібрації. З цієї причини випробовувані нерідко приймають вібрацію за звуковий сигнал. Розуміючи це, досвідчені фахівці критично оцінюють показання повітряно-кісткового інтервалу на низьких частотах.

  Отримані результати реєструються на бланку аудіограми у вигляді кривих окремо для лівого і правого вуха при повітряному і кістковому звукопроведенні. По горизонталі фіксується частота тону в герцах. По вертикалі - інтенсивність тону в децибелах щодо середніх нормальних порогів слуху, прийнятих за нуль

  аудіограма в нормі

  В першу чергу, аудіограма дозволяє визначити ступінь приглухуватості. Згідно з міжнародною класифікацією ступінь приглухуватості визначається за наступною схемою:

  • 26-40 дБ— I ступінь
  • 41-55 дБ— II ступінь
  • 56-70 дБ— III ступінь
  • 71-90 дБ— IV ступінь
  • > 90 — глухота

  Аудіометрія в нормі

  У нормі доросла здорова людина має плоску аудіограму, розташовану на рівні не нижче 25 дБ. Такий графік говорить про те, що обстежуваний добре чує звуки всіх частот.

  З віком правий край графіка починає поступово опускатися, це означає, що людина починає гірше чути високочастотні звуки.

  Що стосується різниці між кістковою і повітряної провідністю, то в нормі вона не повинна складати більше 15 дБ (зображення кісткової провідності зазвичай розташоване вище), а графіки за формою повинні бути приблизно однаковими..

  Якщо ж відстань між цими графіками стає більше 20 дБ, лікарі діагностують кондуктивну туговухість – порушення проведення звуку, яке відбувається до внутрішнього вуха.

  Якщо ж інтервал, навпаки, зникає зовсім (графіки накладаються один на одного), діагностують нейро-сенсорну туговухість, тобто розлад сприйняття звуку рецепторами внутрішнього вуха. Якщо є порушення і там, і там, кажуть про змішану туговухість.

  Також варто відзначити і той факт, що аудіометрія є абсолютно суб'єктивним обстеженням, результати якого цілком залежать від відчуттів і самопочуття пацієнта. Тому вплинути на вигляд аудіограми можуть всілякі чинники:

  • настрій обстежуваного;
  • величина артеріального тиску;
  • наявність відволікаючих моментів (наприклад, шуму в кабінеті лікаря);
  • атмосферні явища.

  Аудіометрія у дітей

  Вивчення слуху у маленьких дітей має свої особливості: малюки не завжди можуть зосередитися, натиснути кнопку або сказати, що чують звук. Тому у них застосовують не тональну аудіометрію, методика якої була описана вище, а інші різновиди цього обстеження:

  За допомогою рефлекторної аудіометрії перевіряють слух у зовсім маленьких діток.

  Малюкам подають звукові сигнали інтенсивністю, відповідної віковим нормам порогу слухової чутливості, і фіксують візуальну реакцію на них. Ігрова аудіометрія застосовується у дітей 2-3 років.

  В ході такої процедури лікар просить маленького пацієнта, коли він почує звук, або виконувати якесь рух, або брати іграшку. Варіацій може бути багато.

  Де можна зробити аудіометрію?

  Якщо ви відчули погіршення слуху, то саме час задуматися про його перевірку. Відкладений візит до фахівця може привести до дуже неприємних наслідків. Якщо причиною недуги стала хвороба, то вона може почати прогресувати, що призведе до повної глухоти. У центрах «Медакустика», аудіометрія проводиться висококваліфікованими фахівцями на якісному обладнанні. Фахівці зможуть виявити причини погіршення вашого слуху і при необхідності підібрати і налаштувати апарати.

  Ми пропонуємо своїм пацієнтам всі актуальні види досліджень слуху. Список діагностичних заходів підбирається індивідуально в кожному окремому випадку. Медакустика допоможе Вам пройти обстеження якісно і точно.

  Де пройти аудіометрію? - У Києві або в будь-якому іншому центрі національної мережі «Медакустика». Вибирайте філію і записуйтеся на прийом онлайн. Будемо раді Вам допомогти.

 • Найближчі центри слуху Медакустика

  Оберіть зручний для Вас центр слуху та запишіться на прийом: Запис

 • Відгуки

  Були на прийомі з малою дитиною, боялись, що не вийде пройти обстеження. Та завдяки працівникам центру все вдалося. Дуже дякуємо за теплий прийом і якісне обстеження.

  Записался на проверку слуха и прошел тест аудиометрии. Понравилось объяснение результатов, все четко и понятно, рекомендую.

Вартість послуги

Консультація слухопротезиста + Аудиометрія (без висновку)

300грн.

Консультація лікаря аудіолога + Аудиометрія (з висновком)

500грн.


Запишіться на прийом

Ми рекомендуємо записатися на консультацію до лікаря на якій ви зможете отримати більш детальну інформацію із питань які вас цікавлять.


Відповіді на часті питання

 • Як можна потрапити на прийом?

  Для цього необхідно скористатися формою запису, або зателефонувати по номеру потрібної філії. Для зручності форма запису, як і форма зворотного дзвінка, викликається на будь-якій сторінці сайту.

 • Як записати на прийом дитину?

  Ніяких відміностей між записом дорослих і дітей немає. Використовуйте форму запису на прийом, або телефонуйте на номер відповідної філії.

 • З якого віку обстежуєте дітей?

  Ми приймаємо дітей від народження, будь-якого віку. З дітками ми працюємо за окремим алгоритмом, який відпрацювали за роки роботи. Всю інформацію ви отримаєте від менеджера при записі.

 • Як підготуватись до прийому?

  Жодної спеціальної підготовки непотрібно, приходите у визначений час і все.

 • Скільки триває прийом?

  Тривалість прийому може коливатись в межах від 15 хв до години. Тривалість на пряму залежить від багатьох факторів, таких як - вік пацієнта, складність патології та багатьох інших

 • Скільки коштує прийом?

  Наші центри надають широкий спектр послуг, із вартістю яких можна ознайомитись на відповідній сторінці.


Вподобайте та поділіться
Замовити дзвінок
Записатися на прийом