Розвиток слуху

Дитячий слух

Як відомо, розвиток слуху має певну специфіку і деколи корисно знати основні моменти цього процесу. Особливо в період раннього дитинства, коли батьки задаються питанням "Як моя дитина чує?"

Причиною виникнення таких питань може бути банальна необізнаність батьків в питаннях фізіологічного розвитку дітей такого віку. Інколи відсутність реакції на звуки може бути спричинена простою неготовністю нервової системи до швидкого переключення із одного збудника на інший.

Гірше коли батьки взагалі не цікавляться розвитком сенсорних систем і слухового аналізатора зокрема. Пускаючи на самотік цей процес варто не забувати, що на 1000 новонароджених 3-4 дитини народжуються із проблемами слуху, а протягом життя із цієї тисячі 100 чоловік будуть мати те чи інше порушення слуху, при чому 25 із них отримають його в дитинстві.

Раніше ми вже розповідали про те як виявити втрату слуху у дитини, та хочемо доповнити її інформацією корисною для усіх батьків, оскільки розуміння навіть основних моментів розвитку слуху дозволить звести до мінімуму негативні наслідки порушень, а в деяких випадках вчасно розпочати лікування.

Розпізнавання мовних звуків

Дослідження здатності немовлят сприймати звук показали наступні результати:

  • Немовлята можуть розпізнати голос власної матері серед інших людей.
  • Новонароджені можуть диференціювати фонеми. В одному дослідженні матері читали власному плоду оповідання, в яких були замінені певні подібні за звучанням слова. Після народження діти уважно слухали переважно ту версію оповідання, яку їм читали до народження.
  • Серед різних мов, немовлята віддають перевагу тій, яку вони чули до народження. Це говорить про те, що навіть внутрішньоутробно діти знайомляться з мовою.
  • У віці 6 місяців діти здатні розрізняти фонеми практично будь-якої мови, проте через 11 - 12 місяців вони демонструють покращену здатність розрізняти звуки своєї рідної мови, а здатність до розпізнавання фонем інших мов погіршується.

Тон

Дослідження показали, що новонароджені реагують на зміни мелодії, що вказує на те, що вони здатні розпізнавати різні серії тонів (тобто збільшення або зменшення тембру). Вони також можуть розпізнати знайомі мелодії після того, як їх темп змінився, до тих пір, поки відносний час записів залишатиметься незмінним.

Гучність

Сприйняття порогів рівня звуку для різних частот оцінювалися та порівнювали з дорослими. Не дивно, що здатність сприйняття гучності звуку не настільки хороша, як в дорослих. Проте вона різко покращується у віці 3 до 6 місяців.

Визначення джерела звуку

На підставі досліджень, які спостерігають за напрямом повороту голови малюка, коли відтворюється звук. Дослідники дійшли висновку, що немовлята принаймні приблизно можуть "знайти" шум.

Мінімальний кутовий розподіл між двома джерелами звуку, необхідний для того, щоб розрізняти їх як окремі, а не одну (тобто мінімальний кут сприйняття), становить близько 27 градусів для новонароджених. Протягом півтора року він зменшується приблизно до 5 градусів. Пізніше ця здатність поступово покращиться до показника дорослих приблизно в 1 градус.

Проблеми розвитку слуху

Отит

Найбільш поширеною проблемою слуху у дітей є отит середнього вуха - порушення провідності через зараження середнього вуха. Нарощування рідини в середньому вусі негативно впливає на здатність чути всі частоти, в тому числі і в діапазоні мовлення. Це може погіршити розвиток мови у дитини.

Лікування інфекції зазвичай є не складним є простим, і здатність сприйняття звуків відновлюється, як правило, протягом декількох тижнів.

Розвиток мови

Наявність різноманітних звуків, особливо фонем, що входять до рідної мови дитини, має вирішальне значення для розвитку мови. Отже, втрата дитиною слуху має серйозні наслідки для розвитку мовленнєвих навичок. Проблеми з мовою також можуть в подальшому призвести до зниження успішності в школі.

Оцініть, будь ласка, публікацію, цим ви допоможете нам публікувати матеріали кращої якості.


Щоб першими отримувати свіжі новини, підпишіться на наш Telegram канал


Вподобайте та поділіться

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим хто прокоментує!

Необхідно авторизуватися

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Ввійти
Вам також може бути цікаво...
Розвиток слуху /storage/posts/December2018/bamCuVsLJi97LTwff7ZG-main.jpg Як відомо, розвиток слуху має певну специфіку і деколи корисно знати основні моменти цього процесу. Особливо в період раннього дитинства, коли батьки задаються питанням "Як моя дитина чує?" 2019-04-11 15:59:29 https://medacustika.com.ua/uk/blog/slux-rebenka/razvitie-sluxa Medicine
Медакустика
/svg/logo.png
Замовити дзвінок
Записатися на прийом