Відповіді на найбільш поширені питання

Дитячий слух

Слух вважають нормальним, якщо дитина сприймає розмовну мову низьких тонів на відстані не менше 5-6 м, високих - близько 20 м. До недавніх пір вважалося, що якщо школяр чує розмовну мову на відстані не менше 2 м, то він, при створенні певних умов, може навчатися у звичайній школі.

Який слух вважається нормальним?

Слух вважають нормальним, якщо дитина сприймає розмовну мову низьких тонів на відстані не менше 5-6 м, високих - близько 20 м. До недавніх пір вважалося, що якщо школяр чує розмовну мову на відстані не менше 2 м, то він, при створенні певних умов, може навчатися у звичайній школі. А якщо дитина чує розмовну мову на відстані до 1 м, то йому необхідне навчання в спеціальній школі для слабочуючих. Слухові апарати рекомендувалися тим дітям, які чули розмовну мову на відстані менше 1 м.

У наші дні становище докорінно змінилося. Слухові апарати призначають дітям уже при набагато меншій втраті слуху. Багато слабочуючих дітей із значною втратою слуху, які отримали своєчасну і якісну допомогу по слухопротезуванню, успішно навчаються у звичайних школах.

 

З якого віку можна проводити дослідження слуху у дитини?

Дослідження слуху у новонароджених можна проводити вже на 3 - 5-й день після народження. Є багато способів дослідження, від самого простого, при якому лікар спостерігає, як дитина реагує на звук, до дуже складного, при якому спеціальний апарат вимірює електричні потенціали головного мозку дитини. Всі ці способи абсолютно безболісні і нешкідливі для здоров'я дитини.

 

З якого віку можна проводити слухопротезування?

Як тільки лікар виявить у Вашої дитини порушення слуху, Ви повинні негайно звернутися до сурдолога і в кабінет слухопротезування. Чим раніше слабочуюча дитина почне користуватися слуховими апаратами, тим краще. Не відкладайте слухопротезування, не тягніть під приводом того, що дитина поки ще маленька, нехай трохи підросте. Цим Ви можете їй тільки нашкодити.

Обов'язковим етапом розвитку мови у нормально чуючої дитини є період пасивного її сприйняття, коли дитина тільки слухає, але не говорить. Цей період триває 18 місяців, починаючи з народження дитини, і називається "вік слуху". Якщо у дитини знижений слух, то вона не зможе розрізняти і запам'ятовувати окремі елементи мови, і поступово зовсім перестане на них реагувати. Невикористані залишки його слуху можуть повністю зникнути. Щоб цього не сталося, необхідно за допомогою слухового апарату збільшити гучність мови, щоб дитина могла нормально її сприймати. Чим раніше це зробити - тим краще для дитини.

 

Чи не зашкодить дитині слуховий апарат?

Думка, що слухові апарати шкідливі, що при їх застосуванні слух стає ще гірше, склалася багато років тому, коли слухові апарати дійсно були низької якості. Вони сильно спотворювали звук, шуміли, і їх не можна було налаштувати під індивідуальні особливості слуху пацієнта.

Але з тих пір наука пішла далеко вперед. Сучасні слухові апарати - це складні мікроелектронні прилади найвищої якості, які успішно компенсують практично будь-яку втрату слуху. Різноманітність моделей дозволяє з достатньою точністю здійснювати первинний вибір апарату, а налаштування відповідно до втрати слуху забезпечує оптимальне посилення і розбірливість звуків.

Правильно підібраний слуховий апарат сприяє розвитку залишків слуху, як би тренуючи слуховий аналізатор, включаючи його центральні відділи в корі головного мозку. Тому сучасний слуховий апарат, за умови правильного налаштування, може принести дитині тільки користь.

 

Чи існують протипоказання до користування слуховими апаратами?

Так, за наявності деяких захворювань дітям, на жаль, не можна користуватися слуховими апаратами. Наприклад, при таких психоневрологічних захворюваннях, як епілепсія чи судомний синдром, при хворобах органів слуху з вираженими порушеннями вестибулярної функції, при запальних процесах у вусі і т.д. Наявність протипоказань повинен визначити фахівець.

 

Як підбирають слуховий апарат?

Головне завдання слухового апарату при застосуванні його слабочуючою дитиною - допомогти сприймати мову найбільш розбірливо і в повному обсязі.

Первинні налаштування апарату проводиться відповідно до індивідуальних особливостей втрати слуху дитини, при цьому фахівець керується даними, отриманими в результаті аудіометричного обстеження. В даний час існує така безліч слухових апаратів різних моделей, що фахівець може без особливих зусиль вибрати той, який найбільше підходить дитині і зможе забезпечити для неї найбільш ефективну корекцію слуху. Коригування параметрів налаштувань здійснюється за результатами педагогічного обстеження або спостережень батьків.

Велику роль при цьому відіграє індивідуальний вушний вкладиш, який дозволяє використовувати повною мірою всі можливості слухового апарату.

 

Індивідуальний чи стандартний вкладиш?

Чи необхідний дитині індивідуальний вушний вкладиш? Так, тому що індивідуально виготовлений вкладиш має набагато більше можливостей у порівнянні зі стандартним. Він повністю повторює контури слухового проходу, забезпечуючи герметичність, комфорт і надійну фіксацію вкладиша у вусі. Форма вкладиша, діаметри отворів і трубочок впливають на акустику апарату. Сучасні технології дозволяють виготовляти м'які і тверді вкладиші з найрізноманітніших матеріалів.

У слуховому центрі Вашій дитині виготовлять індивідуальний вушний вкладиш за експрес-методикою або за зліпком з різних отопластичних матеріалів.

Пам'ятайте, що відсутність індивідуального вкладиша може звести до мінімуму ефект від слухопротезування навіть найякіснішим слуховим апаратом.

 

Що краще - один чи два слухових апарати?

Навколишній світ сповнений звуків. Вуха, подібно локаторам, збирають звукові коливання і передають їх в головний мозок для обробки. Але людина не випадково наділена природою двома вухами. Якісний аналіз інформації можливий тільки при наявності двох рівноцінних "приймачів". Результати численних досліджень показали, що застосування двох слухових апаратів дає можливість краще розрізняти навколишні звуки і, що особливо важливо, людську мову. Слухопротезування за допомогою двох апаратів, так зване бінауральне протезування, полегшує визначення напрямку звуку, а ця здатність украй важлива для людини. Дитині важливо знати, звідки наближається транспорт, де знаходиться людина, що звертається до неї, чути, що відбувається навколо.

Практично всі діти, які потребують слухопротезування, мають двостороннє погіршення слуху. Повноцінна корекція слуху може бути досягнута тільки за допомогою двох слухових апаратів. Якщо ви короткозорі, Ви купуєте собі окуляри. Вам і в голову не прийде попросити в аптеці монокль. Тому, якщо лікар рекомендує дитині бінауральне протезування, постарайтеся його забезпечити.

 

Чи можна дитині носити внутрішньовушний слуховий апарат?

Багато дітей соромляться носити завушні слухові апарати і просять купити їм внутрішньовушні, щоб їх не було помітно. Проблема полягає в тому, що для внутрішньовушного слухового апарату необхідно виготовлення індивідуального корпусу відповідно до розміру слухового проходу пацієнта. Так як маленька дитина швидко росте, то через якийсь час корпус внутрішньовушного апарату необхідно змінювати. Лише після 14 років, коли можна вважати, що слухові проходи у дитини сформувалися остаточно, їй можна виготовити внутрішньовушний слуховий апарат.

 

Чи можна дитині користуватися програмованими цифровими слуховими апаратами?

Можна і навіть потрібно.

Програмовані цифрові апарати втілюють кращі досягнення сучасної медицини і техніки. У програмованих моделях параметри настроюються за допомогою комп'ютера. Це дає можливість найкращим чином провести індивідуальне налаштування, особливо в складних і нестандартних випадках.

У цифрових слухових апаратах, які представляють собою мініатюрний потужний комп'ютер, використовується цифровий алгоритм обробки сигналу. За допомогою процесора здійснюється не тільки настройка апарату, а й управління всією його роботою.

Програмовані цифрові слухові апарати забезпечують дуже "м'яке" комфортне звучання, оптимальну розбірливість мови, виключають можливість будь-яких слухових травм. Якість їх звучання перевищує якість звучання компакт-дисків. Цифрові апарати вміють навіть відрізняти корисний сигнал, наприклад, людський голос, від непотрібного - навколишнього шуму, самостійно підсилюючи корисний сигнал і пригнічуючи інші.

Цифрові апарати принципово змінюють уявлення дітей про навколишній світ. Світ виявляється об'ємніше, різноманіття звуків - багатшим. Діти, які не підозрювали, що знайомі їм предмети або явища природи не безмовні, чують те, про що раніше навіть не здогадувалися. Сухе осіннє листя шарудить під ногами, і цей шурхіт дитина чує під час прогулянки з висоти свого зросту, не присідаючи і не нахиляючи голову до землі. Цифрові апарати забезпечують природну передачу мови, і це дозволяє дітям дізнатися, наприклад, що таке тембр, вони починають розрізняти висоту голосів оточуючих людей і свого власного голосу.

Цифрові слухові апарати є найкращим варіантом для слухопротезування дітей.

І практика, і теорія свідчать: чим раніше дитина починає користуватися цифровими апаратами, тим коротшим буде у неї період адаптації. Тому оптимальною є ситуація, при якій малюка протезурують цифровими апаратами відразу після встановлення діагнозу.

 

Скільки годин на день рекомендується носити слуховий апарат?

Слуховий апарат повинен стати постійним супутником Вашої дитини. По закінченні процесу звикання дитина повинна одягати слуховий апарат відразу ж після того, як прокинеться вранці, носити протягом усього дня і знімати тільки ввечері, лягаючи спати. Це має стати непорушним правилом і для дитини, і для Вас. Тільки так дитина зможе звикнути до апарату, навчитися правильному поводженню з ним, і тоді апарат стане її вірним помічником. Якщо дитина буде носити апарат від випадку до випадку, вона ніколи не навчиться повною мірою використовувати всі його переваги.

 

Як допомогти дитині пристосуватися до слухового апарату?

У багатьох випадках, коли дитині підібрали слуховий апарат, його близькі думають, що всі проблеми зі слухом вже вирішені. Але дитині потрібно спочатку освоїти апарат і звикнути до нього. Ви, зі свого боку, можете прискорити цей процес, якщо будете дотримуватися нескладних правил:

Не звертайтесь до дитини здалеку. Постарайтеся підійти до неї на відстань 1,5-2м і встати так, щоб вона бачила Ваше обличчя. Не звертайтесь до дитини з сусідньої кімнати.

Якщо дитина носить тільки один слуховий апарат, звертайтеся до неї саме з цього боку.

Постарайтеся зменшити й усунути будь-які сторонні перешкоди, коли розмовляєте з дитиною. Наприклад, зменшіть гучність радіо чи телевізора або зовсім вимкніть їх. Закрийте вікно, якщо воно виходить на шумну вулицю.

Заняття з сурдопедагогом допоможуть дитині адаптуватися до слухового апарату, і будуть сприяти гармонійному розвитку малюка.

Якщо дитина спочатку не розуміє Вас, не намагайтеся кричати. Це зробить Вашу мову ще більш нечіткою. Краще підійдіть до неї ближче.

Говоріть чітко і природно. Слідкуйте за швидкістю Вашої мови. При цьому Ви незабаром виявите, що стали говорити трохи повільніше, тому що так дитині легше слідкувати за Вами.

Що робити, якщо дитина відмовляється носити апарат?

Як правило, якщо слуховий апарат добре підібраний, дитина дуже скоро звикає до нього і перестає його помічати. Якщо дитина відмовляється його носити, значить, апарат чимось їй заважає. Можливо, він погано налаштований, і дитину дратують занадто гучні і різкі звуки. Або невдало виготовлений вушний вкладиш: на ньому може бути гостра грань або інший дефект, що викликає неприємне відчуття у вусі. Необхідно якнайшвидше визначити і усунути цю причину, для цього потрібно відразу ж звернутися до фахівця.

Оцініть, будь ласка, публікацію, цим ви допоможете нам публікувати матеріали кращої якості.


Щоб першими отримувати свіжі новини, підпишіться на наш Telegram канал


Вподобайте та поділіться

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим хто прокоментує!

Необхідно авторизуватися

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Ввійти
Вам також може бути цікаво...
Відповіді на найбільш поширені питання /storage/posts/December2018/s5E2gxN1CX1rdZ0mCiY3-main.jpg Слух вважають нормальним, якщо дитина сприймає розмовну мову низьких тонів на відстані не менше 5-6 м, високих - близько 20 м. До недавніх пір вважалося, що якщо школяр чує розмовну мову на відстані не менше 2 м, то він, при створенні певних умов, може навчатися у звичайній школі. 2019-04-11 15:43:39 https://medacustika.com.ua/uk/blog/slux-rebenka/otvety-na-voprosy Medicine
Медакустика
/svg/logo.png
Замовити дзвінок
Записатися на прийом