Підбирати і носити слухові апарати дитині можна - і треба! - Відразу ж після того, як у неї було діагностовано необоротне (тобто не підлягає лікуванню ліками або виправлення за допомогою операції) стійке зниження слуху.
Мовленнєвий і загальний розвиток дитини безпосередньо залежать від тривалості і якості слухопротезування. Тому основний принцип, яким повинні керуватися батьки при протезуванні дитини - "чим раніше, тим краще". В ідеалі дитина повинна бути протезованою з 6-місячного віку.
Правильно підібрані і індивідуально налаштовані фахівцем слухові апарати задіють залишковий слух дитини (а такий є навіть у разі глибокої втрати слуху) і будуть тренувати слуховий аналізатор, в тому числі його центральні відділи в корі головного мозку.
Можливості сучасних слухових апаратів великі. Це крихітне мікроелектронне чудо - помічник дає шанс на розвиток навіть дітям, чий діагноз звучить як "глибока туговухість", і адекватне протезування яких ще зовсім недавно - всього кілька років тому - технологічно було вкрай складним або практично неможливим.
Зупинимося детальніше на тому, що важливо знати батькам про протезування дітей та про вибір слухового апарату для цієї мети.
Майже половина дітей, що страждають порушеннями слуху, мають великі (III-IV і вище) ступені його втрати. Тому дітям в більшості випадків потрібні потужні апарати, що забезпечують необхідне посилення і досить високий рівень вихідного звукового тиску. При виборі (розрахунку) посилення апарату фахівець повинен обов'язково врахувати, що дитині необхідно менше посилення, ніж дорослому з такою ж втратою слуху: у дитини менший розмір слухового проходу, в якому створюється, відповідно, і більший звуковий тиск.
При протезуванні дітей рівень вихідного звукового тиску не повинен перевищувати 125 дБ, щоб не викликати акустичної перевантаження і подальшого погіршення слуху. Протезування маленьких дітей апаратами з рівнем вихідного звукового тиску понад 125 дБ допускається лише за висновком консиліуму фахівців після детального і всебічного дослідження слухової функції.
Проте потужність - далеко не єдина вимога до слухових апаратів для дітей.
Слухові апарати повинні забезпечувати дитині оптимальний слуховий комфорт і максимально можливе сприйняття різноманітної звукової інформації, що є найважливішим фактором формування і дозрівання слухової системи дитини і розвитку у нього мови.
Слухові апарати для дітей обов'язково повинні мати автоматичне регулювання посилення (АРП) - компресію. Це спеціальна функція, регулююча рівень посилення апарату залежно від рівня вхідного звукового сигналу. Якщо звичайні лінійні апарати однаково посилюють всі звуки - і тихі, і гучні, то апарати з компресією більше підсилюють тихі звуки, а голосні - менше, або зовсім не підсилюють. Переважна більшість людей зі зниженим слухом не просто гірше чують всі звуки: вони погано або зовсім не чують тихі звуки, а голосні звуки часто сприймають як болісні та неприємні. Завдяки компресії тихі звуки стають чутними, а гучні - сприймаються як гучні, але толерантні. Це особливо важливо для дітей, які проводять більшу частину дня в обстановці з постійно і різко змінним рівнем гучності (в дитячому садку - в групі або на прогулянці, в школі - на заняттях або на перерві і т.д.).
Слухові апарати для дітей повинні максимально гнучко і точно налаштовуватися відповідно до індивідуальних особливостей втрати слуху дитини. Більше того, вони повинні легко перенастроюватися відповідно до змін цих особливостей: з ростом дитини ростуть і його вуха, змінюються, відповідно, і їх акустичні властивості. Можуть з'являтися нові, більш точні діагностичні дані про стан слуху дитини. Тому налаштування апаратів необхідно регулярно перевіряти і при необхідності корегувати. Так, протягом першого року життя дитини лікарі рекомендують, щонайменше, 3 рази перевіряти налаштування її апаратів.
Програмовані слухові апарати відповідають цим вимогам найбільш повно: вони налаштовуються комп'ютером за міжнародними, клінічно перевіреним формулами за допомогою спеціальної програми, що дозволяє регулювати (причому незалежно один від одного) велику кількість параметрів апарату. Налаштування програмованого апарату можна в будь-який момент легко змінити, зберігши в пам'яті комп'ютера попередні, які при необхідності можуть бути відновлені.
При врахуванні вікових акустичних особливостей вуха дитини також очевидні переваги програмованих апаратів: фахівцеві досить занести в програму дані про вік дитини, і при розрахунку параметрів апарату вікові особливості будуть автоматично прийняті до уваги.
Цифрові слухові апарати останніх поколінь - оптимальний вибір для протезування дитини. Реалізовані в них найскладніші цифрові алгоритми обробки сигналу і додаткові функції забезпечують найкращі можливості для ефективної індивідуальної компенсації втрати слуху дитини.
Протезування дитини цифровими апаратами останніх поколінь, проведене досвідченим фахівцем, може забезпечити дійсно чудовий результат.
Якісні індивідуальні вкладиші - необхідна умова і запорука ефективності слухопротезування взагалі; для протезування дітей - обов'язкова вимога. Точно повторюючи форму слухового проходу і щільно прилягаючи до його стінок, індивідуальні вкладиші сприяють:
Для маленьких дітей слід регулярно виготовляти (не рідше одного разу на півріччя) новий індивідуальний вушний вкладиш.
Внутрішньо-вушний вкладиш для дитини, принаймні, до 10 річного (а можливо, і старше) віку повинен бути "м'яким", тобто виготовленим із спеціального матеріалу, що набуває еластичності від тепла тіла.
Коментарі
Ще немає коментарів, будьте першим хто прокоментує!
Необхідно авторизуватися
Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.
Ввійти