Звуки, все що потрібно про них знати

Все про слух

Для людського вуха доступний діапазон сприйняття звуків від 16 ГЦ до 20 кГц. Звуки нижче діапазону називаються інфразвуками, а ті які вище - ультразвуками.

Що таке звук?

Звук, як фізичне явище являє собою поширення механічних коливань у вигляді хвиль. Звук може поширюватись у твердому, рідкому і газоподібному середовищі. В силу специфіки середовища швидкість поширення коливань змінюється.

Як будь-яка хвиля, звук характеризується амплітудою та частотою. Для людського вуха доступний діапазон сприйняття звуків від 16 ГЦ до 20 кГц. Всі звуки нижчого діапазону називаються інфразвуками, а ті які вище - ультразвуками.

З віком у багатьох людей спостерігається звуження діапазону сприйняття звуків, при чому в 40 років верхній поріг може складати вже не 20, а 14 кГц. Але не варто забувати про індивідуальні особливості кожної людини, так хтось народився із верхнім порогом в 17 кГц, а у когось він перевалив далеко за 20 кГц. Проте ніякий фахівець не буде заперечувати те, що високий діапазон ми втрачаємо раніше. Напроти низькі частоти залишаються з нами довше.

Проте така суть речей настільки вкорінилась у нашу свідомість, що ми вважаємо такі вікові зміни нормою і не хочемо нічого з цим робити, хоча серед 40 річних достатня кількість людей, які з народження втратили 2 кГц, а то і менше. Чому так відбувається?

Причин декілька:

Втрата слуху з віком відбувається через "зношеність" слухового апарату людини. Шумне виробництво на заводі, гучні вечірки і загалом відсутність "шумо-звукової культури" впливають на наше вухо не найкращим чином .

Для більшості людей діапазон в межах 15-20 кГц є не таким потрібним, як для наших предків. Справа в тому що звуки розташовані в цьому діапазоні несуть більше додаткову інформацію ніж основну, вони дають ефект присутності, а ще, так звані, напівтони, дають додаткового звукового забарвлення основним звукам. Але в сучасному житті ці звуки відіграють все менше значення, а людське вухо "вчиться" фільтрувати усю зайву інформацію і мозок йому в цьому допомагає.

Що на рахунок голосу?

голос

Чи не найважливішим є сприйняття людського голосу. Частота голосу коливається в діапазоні від 80 Гц до 14 кГц. Нижче представлені основні назви із співставленням по частотах.

Чоловічі

Назва Частота, Гц
Бас 80-350
Баритон 100-400
Тенор

130-500

 Жіночі

Назва Частота, Гц
 Контральто  170-780
 Меццо-сопрано  200-900
 Сопрано  250-1000
 Колоратурне сопрано  260-1400

 Якщо відкинути "екстремальні" діапазони голосу то можна дійти висновку, що людський розмовний діапазон знаходиться в межах 80-800 Гц, що не так і мало. Дуже критична для слуху - втрата сприйняття саме в межах цього діапазону.

diapasone-sounds

Гучність звуків

Окрім частоти звуки мають ще одну дуже важливу характеристику - гучність. Гучність вимірюється в децибелах (десята частина Бела). Сама одиниця доволі складна і розраховується логарифмічно та для простоти розуміння ви можете скористатися таблицею та інфографікою на яких представлені приблизні величини деяких звуків. Загалом величина в 120 дБ вважається граничною для сприйняття людиною, від 0 до 30 дБ - тихі звуки, 80 - 120 - гучні. Нормальний діапазон для слуху людини це 40 - 70 Дб, при ньому людина здатна нормально чути звуки не перевантажуючи слуховий аналізатор.

Інтенсивність деяких звуків

Рівень інтенсивності (дБ) Субʼєктивна оцінка Джерело звуку
 10  Ледь чутно  Спокійне дихання
 20  Дуже тихо  Шелест листя
 30  Тихо  Перелистування книги
 40  Помірно  Тихий офіс
 50  Помірно  Домашня обстановка
 60  Помірно  Звичайна розмова
 70  Помірно  Лекція
 80  Шумно  Вуличний транспорт
 90  Дуже шумно  Потяг
 100  Дуже шумно  Пожежна сирена
 110  Нестерпно  Зліт авіалайнера
 120  Больові відчуття  Вибух артилерійського снаряду

infografica_dB

В цьому матеріалі ми намагалися максимально зрозуміло розказати вам про звуки, та якщо у вас залишилися питання - ми завжди раді на них відповісти.

Бережіть слух, щоб все життя насолоджуватись яскравими і повними звуками!

Оцініть, будь ласка, публікацію, цим ви допоможете нам публікувати матеріали кращої якості.


Щоб першими отримувати свіжі новини, підпишіться на наш Telegram канал


Вподобайте та поділіться

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим хто прокоментує!

Необхідно авторизуватися

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Ввійти
Вам також може бути цікаво...
Звуки, все що потрібно про них знати /storage/posts/December2018/Cwd2m21h9Lm3ns6Wpai6-main.png Для людського вуха доступний діапазон сприйняття звуків від 16 ГЦ до 20 кГц. Звуки нижче діапазону називаються інфразвуками, а ті які вище - ультразвуками. 2019-04-11 15:52:48 https://medacustika.com.ua/uk/blog/slux-cheloveka/zvuki,-vse-shho-potr%D1%96bno-pro-nix-znati Medicine
Медакустика
/svg/logo.png
Замовити дзвінок
Записатися на прийом