Глухота і втрата слуху

Все про слух

Більше 5% всього населення світу - або 466 мільйонів людей - страждають від втрати слуху (432 мільйони дорослих та 34 мільйони дітей). Передбачається, що до 2050 року понад 900 мільйонів людей - або кожен десятий - втратить слух

Ключові факти

 • Близько 466 мільйонів людей по всьому світу страждають від втрати слуху і 34 мільйони з них - діти.
 • За оцінками, до 2050 року ця цифра виросте до 900 мільйонів.
 • Втрата слуху може бути спричинена: генетичними причинами, складними пологами, деякими інфекційними захворюваннями, хронічними вушними інфекціями, вживанням певних ліків, впливом надмірного шуму та старіння.
 • 60% випадків втрати слуху в дитячому віці можна було б уникнути надаючи своєчасно необхідну допомогу.
 • 1,1 мільярда молодих людей (у віці від 12 до 35 років) ризикують втратити слух через надмірний шум у місцях відпочинку.
 • Щорічна втрата слуху оцінюється в 750 мільярдів доларів США. Запобігання та виявлення втрати слуху є рентабельними та можуть принести велику користь індивідуумам.
 • Люди з втратою слуху виграють від раннього виявлення проблеми; використання слухових апаратів, кохлеарних імплантатів та інших допоміжних пристроїв; субтитри та мова жестів; та інших форм освітньої та соціальної підтримки.

Понад 5% всього населення світу - або 466 мільйонів людей - страждають від втрати слуху (432 мільйони дорослих та 34 мільйони дітей). Передбачається, що до 2050 року понад 900 мільйонів людей - або кожен десятий - втратить слух.
Втратою слуху вважається втрата понад 40 децибел (дБ) у дорослих та понад 30 дБ у дітей. Більшість людей з поганим слухом живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Близько однієї третини людей віком старше 65 років страждають від втрати слуху. Поширеність у цій віковій групі найбільша у Південній Азії, Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та Африці на південь від Сахари.

Втрата слуху та глухота

Втрата слуху може бути легкою, помірною, важкою або глибокою. Це може вплинути як на одне вухо так і на два вуха, і веде до ускладнень в розмовній мові або гучних звуках.

До "слабочуючих" відносяться люди із втратою слуху, починаючи від легкого та важкого. Слабочуючі, зазвичай спілкуються розмовною мовою і можуть користуватися слуховими апаратами та іншими допоміжними пристроями, а також субтитрами. Люди з більш серйозною втратою слуху можуть користуватися кохлеарними імплантами.

Люди "глухі" в основному страждають на глибоку втрату слуху, що означає, що слух у них дуже слабкий чи взагалі відсутній. Вони часто використовують мову жестів для спілкування.

Причини втрати слуху та глухоти

Причини втрати слуху та глухоти можуть бути вродженими або набутими.

Вроджені причини

Вроджені причини можуть привести до втрати слуху, присутнього або набутого незабаром після народження. Втрата слуху може бути викликана спадковими і не спадковими генетичними факторами або певними ускладненнями під час вагітності та пологів, в тому числі:

 • материнська краснуха, сифіліс або деякі інші інфекції під час вагітності;
 • мала вага при народженні;
 • родова асфіксія (нестача кисню під час народження);
 • неправильне використання певних ліків під час вагітності, таких як аміноглікозиди, цитотоксичні препарати, протималярійні препарати і діуретики;
 • важка жовтяниця в неонатальному періоді, яка може пошкодити слуховий нерв у новонародженого.

Набуті причини

Набуті причини можуть призвести до втрати слуху в будь-якому віці, наприклад:

 • інфекційні захворювання, включаючи менінгіт, кір і паротит;
 • хронічні вушні інфекції;
 • збір рідини в вусі (середній отит);
 • використання деяких лікарських засобів, таких як ті, що застосовуються при лікуванні неонатальних інфекцій, малярії, туберкульозу та ракових захворювань;
 • пошкодження голови або вуха;
 • надмірний шум, у тому числі професійний шум, наприклад, від машин і вибухів;
 • рекреаційний вплив гучних звуків, наприклад, від використання персональних аудіопристроїв у великих обсягах і протягом тривалого періоду часу та регулярного відвідування концертів, нічних клубів, барів та спортивних заходів;
 • старіння, зокрема, через дегенерацію сенсорних клітин;
 • віск або сторонні тіла, що блокують вушний канал.

Серед дітей хронічний середній отит є поширеною причиною втрати слуху.

Вплив втрати слуху

Функціональний вплив

Одним з основних наслідків втрати слуху є погіршення здатності людини спілкуватися з іншими людьми. Розмовна мова часто затримується у дітей з некерованою втратою слуху.

Нерівномірна втрата слуху і хвороби вуха, такі як отит, можуть мати значний негативний вплив на успішність дітей. Вони часто мають підвищені показники ступеня неспроможності та більшу потребу у наданні допомоги в сфері освіти. Доступ до відповідних приміщень важливий для оптимального навчання, але не завжди доступний.

Виключення із спілкування може мати значний вплив на повсякденне життя, викликаючи почуття самотності, ізоляції та розчарування, особливо серед людей похилого віку з втратою слуху.

Економічний вплив

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічна втрата слуху становить 750 млрд. доларів США. Включаючи видатки на охорону здоров'я (без урахування витрат на слухові апарати), видатки на підтримку освіти, втрату продуктивності та соціальні видатки.

У країнах, що розвиваються, діти з втратою слуху та глухотою рідко отримують будь-яке навчання. Дорослі з втратою слуху також мають набагато більш високий рівень безробіття. Серед тих, хто працює, більш високий відсоток людей із вадами слуху знаходиться в більш низьких класах зайнятості в порівнянні із загальною робочою силою.

Поліпшення доступу до послуг у галузі освіти і професійної реабілітації та підвищення обізнаності, особливо серед роботодавців про потреби людей з вадами слуху, зменшать рівень безробіття серед людей з вадами слуху.

Профілактика

В цілому передбачається, що половина всіх випадків втрати слуху може запобігатись за допомогою заходів громадської охорони здоров'я.

У дітей у віці до 15 років 60% втрати слуху пояснюється причинами, які можна попередити. Ця цифра вище в країнах з низьким і середнім рівнем доходу (75%) у порівнянні з країнами з високим рівнем доходу (49%). В цілому, причини втрати слуху у дітей включають:

 • Інфекції, такі як свинка, кір, краснуха, менінгіт, цитомегаловірусні інфекції та хронічний середній отит (31%).
 • Ускладнення під час народження, такі як асфіксія, низька вага при народженні, недоношеність і жовтяниця (17%).
 • Використання ототоксичних ліків матерями під час вагітності і немовлятами (4%).
 • Інші (8%)

Деякі прості стратегії запобігання втрати слуху включають:

 • імунізація дітей проти дитячих хвороб, зокрема кору, менінгіту, краснухи та паротиту;
 • імунізація дівчат-підлітків та жінок репродуктивного віку проти краснухи перед вагітністю;
 • запобігання інфекціям цитомегаловірусу у майбутніх матерів через хорошу гігієну; скринінг та лікування сифілісу та інших інфекцій у вагітних жінок;
 • посилення материнських та дитячих програм охорони здоров'я, включаючи сприяння безпечному народженню дітей;
 • дотримання здорової практики догляду за слухом;
 • зниження впливу (як професійного, так і рекреаційного) гучного звуку шляхом підвищення обізнаності про ризики; розробки і забезпечення дотримання відповідного законодавства; заохочення людей до використання індивідуальних захисних засобів, таких як беруші і шумопоглинаючі навушники;
 • скринінг дітей на середній отит, а також відповідні медичні або хірургічні втручання;
 • уникати використання конкретних ліків, які можуть бути шкідливі для слуху, якщо тільки вони не передбачені і не контролюються кваліфікованим лікарем;
 • спостереження за немовлятами з високим ризиком, таких як із сімейною історією глухоти або осіб, що народилися з малою вагою, асфіксією, жовтяницею або менінгітом, для ранньої оцінки слуху, забезпечення швидкої діагностики і належного лікування, за потреби;

Ідентифікація та управління

Раннє виявлення і втручання мають вирішальне значення для мінімізації впливу втрати слуху на розвиток дитини і її успішності. У немовлят і дітей раннього віку з вадами слуху рання ідентифікація і реабілітація через програми скринінгу для дітей можуть поліпшити лінгвістичні і освітні результати. Дітям з глухотою повинна бути надана можливість вивчати мову жестів разом зі своїми сім'ями.

Дошкільний, шкільний і професійний скринінг на слухові захворювання і втрату слуху - ефективний інструмент для раннього виявлення та управління втратою слуху.

Люди із вадами слуху можуть використовувати слухові апарати, кохлеарні імплантати та інші допоміжні пристрої. Вони також можуть скористатися мовною терапією, слуховою реабілітацією та іншими супутніми послугами. Однак глобальне виробництво слухових апаратів забезпечує менше 10% від загальної потреби і забезпечує менше 3% потреб країн, що розвиваються. Відсутність доступності послуг з встановлення та обслуговування цих пристроїв і брак елементів живлення також є перешкодами для країн з низьким доходом.

Забезпечення належним чином доступними слуховими апаратами, кохлеарними імплантами і надання доступних наступних послуг у всіх частинах світу принесе користь багатьом людям із вадами слуху.

Люди із втратою слуху, можуть навчитися спілкуватися за допомогою розвитку навичок читання по губах, використання письмового або друкованого тексту і мови жестів. Навчання мові жестів принесе користь дітям із вадами слуху, в той час як впровадження субтитрів і інтерпретація мови жестів на телебаченні полегшить доступ до інформації.

Офіційне визнання національних мов знаків і розширення доступності перекладачів жестової мови є важливими факторами щодо поліпшення доступу до служб жестової мови. Заохочення організацій людей з втратою слуху, батьків і груп підтримки сім'ї,  зміцнення законодавства в області прав людини також може допомогти забезпечити більш широке залучення людей з втратою слуху в соціум.

Оцініть, будь ласка, публікацію, цим ви допоможете нам публікувати матеріали кращої якості.


Щоб першими отримувати свіжі новини, підпишіться на наш Telegram канал


Вподобайте та поділіться

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим хто прокоментує!

Необхідно авторизуватися

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Ввійти
Вам також може бути цікаво...
Глухота і втрата слуху /storage/posts/December2018/c3jOWHPrKXPHibanpACv-main.png Більше 5% всього населення світу - або 466 мільйонів людей - страждають від втрати слуху (432 мільйони дорослих та 34 мільйони дітей). Передбачається, що до 2050 року понад 900 мільйонів людей - або кожен десятий - втратить слух 2019-04-11 15:59:51 https://medacustika.com.ua/uk/blog/slux-cheloveka/gluxota-i-poterya-sluxa Medicine
Медакустика
/svg/logo.png
Замовити дзвінок
Записатися на прийом