Важливо не впустити час! Стаття видавництва «Пульс»

Медакустика в засобах масової інформації

У Кривому Розі пройшла наукова конференція «Методи діагностики та реабілітації патології слуху у дітей». Її учасниками стали сурдологи, дефектологи і логопеди міста. Перед ними виступив член Європейської асоціації аудіолігв, слухопротезистів і фоніаторів Андрій Метакса - лікар-аудіолог з чвертьстолітнім стажем.

За його плечима понад п'ятнадцять років практики в клініках різних країн Євросоюзу по всьому спектру ЛОР-патології, Лікар вищої категорії спеціалізується на коригуванні і слухо-мовленнєвої реабілітації дорослих і дітей, лікуванні патологій вуха, корекції слуху, протезуванні пацієнтів слуховими апаратами всіх відомих брендів. Йому було про що розповісти своїм колегам.

ПРОБЛЕМИ ДИТЯЧОГО СЛУХУ

Проведення подібного семінару - актуально. В Україні близько півмільйона дітей з вадами слуху. Згідно з результатами епідеміологічних досліджень, на одну тисячу нормальних пологів одна дитина народжується з повною глухотою, а у двох-трьох вона розвивається в перші роки життя. На утримання однієї дитини в спеціалізованому інтернаті держава виділяє чималі кошти. У нашій країні 60 таких навчальних закладів. Одне з них знаходиться в Кривому Розі.

На Криворіжжі майже триста дітей мають проблеми зі слухом. Більше третини з них (122 людини) - підопічні Криворізької спеціалізованої школи-інтернату для глухих дітей, яка була відкрита в 1939 році.

Установа, яка знаходиться на «Піонері» - обласного підпорядкування. Під час губернаторства Олександра Вілкула воно видозмінилося. З бюджету Дніпропетровщини на капітальний та поточний ремонти будівлі і приміщень були виділені необхідні кошти. Але не це головне. Школа-інтернат отримала новітню звукопідсилюючу спеціалізовану апаратуру загальною вартістю 800 тисяч гривень. Нею обладнані три кабінети для індивідуальних занять, чотири початкові класи, музично-ритмічний і слуховий кабінети. В останньому, до речі, є інтерактивна дошка та мультимедійний центр, що дозволяє не тільки ознайомити учнів з новітніми технологіями в навчанні, але і сприяє кращому сприйняттю ними навчального матеріалу. Адже, за твердженням фахівців, діти з вадами слуху «чують очима». Інші переваги обладнання - воно дозволяє дітям розуміти мову вчителя, удосконалювати свою вимову, а також вивчати загальноосвітні предмети і навіть слухати музику, займатися танцями.

Одне з головних надбань - аудіометр. Прилад встановлює рівень слуху дітей і формує аудіограму. За нею для дитини індивідуально підбирається слуховий апарат. Нічого подібного раніше в нашому місті не було.

У ПОЛОНІ ТИШІ

Чому діти народжуються глухими? Однозначної відповіді на це питання немає. А ось причин втрати слуху безліч. Це можуть бути генетичні фактори - спадкові (порушення слуху у найближчих родичів), зовнішні - наприклад, травма голови або аномалії її розвитку, а також найпоширеніші - вірусні інфекції майбутньої матері. Прийом нею ототоксичних медикаментів (антибіотиків, петльових діуретиків, цитостатиків) під час вагітності або дитиною в період після народження - збільшує ймовірність виникнення вад слуху.

На жаль, в Україні майже не проводиться ехоскрінінг новонароджених, як це робиться в багатьох країнах. У США, наприклад, ще в середині минулого десятиліття Об'єднаної комісією по слуху дітей був розроблений стандарт, загальноприйнятий нині в усьому світі, так званий «Принцип 1-3-6». Відповідно до нього скринінг слуху проводять всім новонародженим в перший місяць життя (оптимально - до моменту їх виписки з пологового будинку). Два наступні місяці - саме час для аудіологічної діагностики - визначення ступеня і характеру порушення слуху при позитивних результатах скринінгу. А ось слухопротезування всім дітям з виявленими незворотними порушеннями слуху починають не пізніше досягнення ними віку шести місяців.

Раннє виявлення проблем зі слухом надзвичайно важливо, як з медичної, так і з соціальної точки зору. Зниження слуху у дитини, на відміну від дорослого, призводить до відхилень у мовному розвитку, формуванні інтелекту й особистості в цілому, особливо при виникненні приглухуватості і глухоти у новонароджених і дітей раннього віку. Ось чому важливо не втратити час. Ця думка червоною ниткою проходила через усю доповідь доктора Андрія Метакси на науковій конференції.

ЩО РОБИТИ, ЯК БУТИ?

Запідозривши, що дитина погано чує, слід негайно звернутися до лікаря, який може в разі потреби призначити лікування, а якщо знадобиться, то і вкаже, яким звукопідсилюючим обладнанням слід користуватися.

Пам'ятайте, чим більше інформації ви надасте лікарю, тим більша ймовірність того, що він зможе знайти відповіді на хвилюючі вас питання. Таким чином, раннє виявлення і своєчасне проведення реабілітаційних та лікувальних заходів дозволить дитині з вадами слуху нормально розвиватися фізично і психічно, досконало оволодіти мовою, вільно вчитися в звичайних школах і вищих навчальних закладах, повністю інтегруватися в суспільство і бути повноцінною людиною. Головне - ще раз підкреслюємо, не спізнитися.

НАВУШНИКИ НЕ ДЛЯ ДІТЕЙ

На початку цієї статті ми привели ряд прикладів, які фактори можуть вплинути на зниження слуху удетей при народженні. Виявляється, що в сучасному світі є не менш актуальною і проблема зниження слуху у здорових дітей. А виною тому - навушники.

Діти особливо уразливі до погіршення слуху, пов'язаному з шкідливим шумовим впливом, причому, як правило, це відбувається безболісно і поступово. Надмірний шум завдає шкоди мікроскопічним сенсорним рецепторам, що знаходяться у внутрішньому вусі дитини. А найстрашніше, що пошкодження слуху при надмірному шумовому впливі носить практично незворотний характер.

Але і це ще не все. Відповідно до проведених досліджень, гучне прослуховування музики через гарнітуру МРЗ-плеєрів, мобільних телефонів, смартфонів перевантажує нерви, мозок, слухову систему і в кінцевому підсумку може викликати порушення здатності розрізняти звуки.

Ще одна інформація для роздумів. Коли людина йде по вулиці, прослуховуючи гучну музику через навушники, вона страждає «курячою сліпотою», його увага притупляється. Чи не тому кількість нещасних випадків на дорогах зростає. Так що, батьки, робіть висновки - забороняйте дітям слухати музику в навушниках!

ПІСЛЯМОВА

Звичайно, поради, викладені в цій статті, носять ознайомлювальний характер з проблемами слуху у дітей. Але ЛОР-захворювання широко поширені і серед дорослого населення.

Сучасний ритм життя і вимоги соціуму такі, що людині ніколи хворіти, а якщо це сталося, то їй потрібно якомога швидше одужати і повністю відновитися. Тому сучасна медицина пропонує способи лікування ЛОР патологій з використанням європейських підходів і методик. Головне - звернутися в перевірений, рекомендований Вашим лікуючим лікарем, медзаклад.

Святослав Азаркин

Оцініть, будь ласка, публікацію, цим ви допоможете нам публікувати матеріали кращої якості.


Щоб першими отримувати свіжі новини, підпишіться на наш Telegram канал


Вподобайте та поділіться

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим хто прокоментує!

Необхідно авторизуватися

Ви повинні увійти, щоб залишити коментар.

Ввійти
Вам також може бути цікаво...
Важливо не впустити час! Стаття видавництва «Пульс» /storage/posts/December2018/kLyNY2WzD0W3EbPOGSgL-main.jpg У Кривому Розі пройшла наукова конференція «Методи діагностики та реабілітації патології слуху у дітей». Її учасниками стали сурдологи, дефектологи і логопеди міста. Перед ними виступив член Європейської асоціації аудіолігв, слухопротезистів і фоніаторів Андрій Метакса - лікар-аудіолог з чвертьстолітнім стажем. 2019-04-11 15:41:18 https://medacustika.com.ua/uk/blog/medakustika-v-smi/vazhno-ne-upustit-vremya-statya-izdatelstva-puls Medicine
Медакустика
/svg/logo.png
Замовити дзвінок
Записатися на прийом